Етапи реалізації:
1. Підготовчий (І половина 2021 року)
Виявлення перспективних напрямків розвитку ЗДО(ясла-садка) «Веселка» та моделювання його нового якісного стану в умовах модернізації освіти України. Створення умов для визначення основних ідей програми розвитку, обміркування протиріч і передумов розвитку ЗДО (ясла-садка) «Веселка».
2. Концептуальний (ІІ половина 2021 року)
Безпосередній початок реалізації програми, проведення основних компонентів освітнього процесу у відповідність з характеристиками «Програми розвитку ЗДО (ясла-садка) «Веселка» на 2021 -2026 рр.».
3. Основний етап реалізації Програми (2021 -2026 н.р.)
Перехід ЗДО на новий якісний стан. Подолання невідповідностей основним завданням Програми і реформування компонентів, які мають відхилення від норм, заданих «Програмою розвитку ЗДО (ясла-садка) «Веселка» на 2021 -2026 рр.».
4. Завершальний (аналітико - корекційний) (2025 – 2026 рр.)
Аналіз досягнутих результатів і визначення перспектив подальшого розвиткуЗДО (ясел-садка) «Веселка» . Фіксація створених прецедентів освітньої політики та їхнє закріплення в локальних нормативних актах ЗДО (ясла-садка) «Веселка» . Підведення підсумків. Аналіз і рефлексія статуту ЗДО (ясла-садка) «Веселка» в соціумі селища . Самовизначення педагогічного колективу по відношенню до подальшого розвитку закладу дошкільної освіти.
КОНЦЕПЦІЯ СУЧАСНОГО ЗАКЛАДУ ДОШКІЛЬНОЇ ОСВІТИ (ЯСЛА-САДОК) « ВЕСЕЛКА» ПАНТАЇВСЬКОЇ СЕЛИЩНОЇ РАДИ
Виходячи з того, що сьогоденний ЗДО повинен працювати на випередження і стати гарантом гармонійного розвитку дітей, програмові заходи направлені на:
- Формування життєвої компетентності вихованців на основі творчо-використаної базової програми «Українське дошкілля», інших програм МОН України;
- Формування та розвиток компетентності педагогічного колективу в процесі переходу на особистісно - орієнтовану модель взаємин педагога та дитини, як єдину можливу платформу для становлення особистості;
- Комплексне забезпечення фізичного, психічного, соціального та духовного розвитку дітей;
- Зміцнення здоров’я та реабілітацію дітей з особливими потребами;
- Прищеплення дітям ціннісного ставлення до власного здоров’я та здоров’я оточуючих, формування навичок здорового способу життя;
- Посилення позиції ЗДО як повноцінної сходинки загального розвитку через збереження унікальності дитинства;
- Створення оптимально сприятливих умов для розвитку ключових дитячих «можу» і «повинен» (за освітньою програмою ЮНЕСКО та Базовою програмою «Українське дошкілля»: навчитися пізнавати, навчитися діяти, навчитися разом жити, навчитися жити, зберігати фізичне та психічне здоров’я);
- Забезпечення умов для реалізації прав дитини;
- Організація компетентного психолого-педагогічного супроводу освітньо-виховного процесу з опорою на вікові та індивідуальні можливості дитини;
- Забезпечення психологічного комфорту дитини та безпеки життєдіяльності працівників ДНЗ;
- Зміцнення матеріально-технічної бази ДНЗ.
Джерела та обсяги фінансування Плану:
- Кошти місцевого самоврядування Пантаївської селищної ради розмір яких на кожний окремий рік розглядається у встановленому законом порядку;
- Інші джерела фінансування не заборонені чинним законодавством (спонсорські кошти).
Очікувані результати:
1. Здобуття дітьми якісної дошкільної освіти через особистісно- орієнтовану модель навчання у контексті Базової програми розвитку дітей дошкільного віку «Українське дошкілля» та інших програм МОН України з урахуванням досягнень науки та техніки.
2. Створення оптимальних умов для комплексного впливу на формування компетентної особистості дошкільника на основі індивідуалізації розвитку, навчання та виховання дитини.
3. Підвищення якості навчально-виховного процесу, організації роботи ЗДО щодо збереження і зміцнення психічного і фізичного здоров’я дітей дошкільного віку, піднесення якісних показників здоров’я вихованців.
4. Створення умов для максимальної самореалізації працівників ЗДО.
5. Приведення матеріально-технічної бази у відповідність до нормативних вимог, забезпечення ЗДО (ясла-садок) «Веселка» сучаснимобладнанням, навчально-методичними матеріалами.
6. Забезпечення наступності у роботи ЗДО (ясла-садок) «Веселка» з Пантаївським ліцеєм Пантаївської селищної ради.
Виконання Плану має забезпечити:
Державний стандарт дошкільної освіти в ЗДО (ясла-садок) «Веселка» визначений змістом Базової програми розвитку дитини дошкільного віку «Українське дошкілля», Базовим компонентом дошкільної освіти і коментарем до нього, і елементами тих програм, які будуть вводитися.
Проблема, над якою працює ЗДО (ясла-садок) «Веселка»
«Формування інноваційної культури педагога як важливого чинника забезпечення якісної освіти, реалізації державних освітніх ініціатив, творчого та гармонійного розвитку особистості дошкільника»
Завдання в роботі над проблемою:
І. Працювати над створенням й підтримкою сучасного освітнього простору, сприятливого для гармонійного розвитку особистості дошкільника як гаранту готовності до Нової української школи та реалізації індивідуальних творчих потреб кожної дитини
2. Розпочати роботу по впровадженню сучасно інноваційної LEGO – технології в освітній процес
3. Продовжити роботу по впровадженню сучасних технологій, системного підходу до охорони життя та зміцнення здоров’я дітей
4. Детальне вивчення основних концептуальних положень SТRЕАМ- освіти дошкільників як нового інтеграційного підходу до розвитку, виховання й навчання дітей дошкільного віку.
5. Продовжити роботу щодо організації сучасного освітнього середовища закладу дошкільної освіти.
Режим роботи ЗДО:
ЗДО (ясла-садок) «Веселка» працює за п’ятиденним робочим тижнем з 7:00 ранку до 17:30. Вихідні дні: субота , неділя, святкові. Навчальний рік з 1 вересня до 31 травня. З 1 червня по 31 червня – літній оздоровчий період.
Характеристика соціуму у селищі.
Заклад дошкільної освіти (ясла-садок) «Веселка» знаходиться у центральній частині селища Пантаївка, що дозволяє тісно взаємодіяти з:
- Пантаївським ліцеєм Пантаївської селищної ради;
- з соціальними об’єктами - селищною амбулаторією, аптекою, поштою, пожежною частиною, продуктовими та промисловими магазинами, селищним будинком культури, Пантаївською селищною радою; відділом освіти, культури, молоді та спорту Пантаївської селищної ради.
Таким чином, оточуюче навколишнє соціально-культурне середовище навколо ЗДО (ясла-садок) «Веселка» сприяє всебічному розвитку та оздоровленню його вихованців, їх вмінням застосовувати здобуті уявлення для подальшого розширення особистісного досвіду та формування наукової картини світу.
Організація медичної та фізкультурно-оздоровчої роботи.
Медичний пункт обладнаний усім необхідним для забезпечення медичної допомоги дітям – як обладнанням, так і медикаментами.
Медичне обслуговування у дошкільному закладі здійснюється медичною сестрою та амбулаторією.
Профілактичні щеплення дітям у ЗДО проводяться згідно з новим календарем щеплень (наказ МОН України № 48 від036.02.2006 р.). щеплення проводяться обов’язково після огляду лікаря-педіатра. Звіт про проведення профілактичних щеплень та аналіз систематично передаються в амбулаторію.
Планомірно проводяться антропометричні виміри дітей: групи раннього віку 1 раз у місяць, садові групи – 1 раз у квартал. Проводиться огляд дітей на педикульоз один раз на 10 днів. Раз на рік проводиться огляд дітей на ентеробіоз.
В ЗДО систематично проводиться загартування дітей. Вихователі із своїми вихованцями щоденно перебувають на свіжому повітрі незалежно від пори року. В теплу пору року діти ходять босоніж по траві, приймають повітряні та сонячні ванни в самих трусиках. Влітку в тиху годину сплять при відкритих кватирках та практикується обливання ніг водою контрастних температур.
В кожній групі є доріжка здоров’я для профілактики плоскостопості та подушечки здоров’я, складовою частиною є трави: чебрець, полин, меліса, м’ята. Велика увага приділяється профілактичній роботі.
Одне з важливих призначень в роботі ЗДО – санітарно-освітня робота з дітьми, вихователями та батьками: «Що робити якщо в дитини плоскостопість?», «Гігієна органів дихання», «Грип та його запобігання», консультації про першу допомогу при кровотечі з носа, висвітлення профілактики того чи іншого захворювання та інших питань, які прямо або опосередковано впливають на поліпшення здоров’я вихованців.
На кожну дитину в групі ведеться лист здоров’я.
Систематично, в плановому порядку та за епідеміологічними показниками санітарний стан ЗДО контролюється районною СЕС із записами в санітарному журналі дошкільного закладу.
Питання медичного обслуговування дітей розглядається на засіданнях педагогічних рад, виробничих нарад, нарадах при директору, видаються накази.
Матеріальна база для проведення фізкультурно-оздоровчої роботи слідуюча:
- Комплект стандартного обладнання «Шведська стінка» - 1 шт,
- Необхідне спортивне обладнання (обручі пластмасові; дерев’яні лави великі та малі; гімнастичні палиці, комплект ігор з баскетболу, футболу, канат, гімнастичні м’ячі, скакалки, м’ячі для ігор, торбинки з піском, матраци, тунелі, прапорці, корзини для метання).
- Методична література.
Напрям роботи ЗДО по охороні та зміцненню здоров’я дітей
- Харчування та його вітамінізація.
- Фізичне виховання, забезпечення необхідної рухової активності.
- Медико-профілактична діяльність.
- Формування валеологічного світогляду (фізичне, психічне, духовне, соціальне здоров’я).
- Гуманізація освітньо-виховного процесу.
- Робота з батьками.
- Створення належного розвивального предметно-ігрового та соціального середовища.
- Виховання та розвиток за Базовою програмою «Українське дошкілля».
Робота колективу ЗДО з фізичної лінії розвитку дитини з використанням здоров'язберігаючих технологій:
- Недопускання статичності при проведення занять.
- Ранкова гімнастика.
- Гімнастика після денного сну.
- Фізкультхвилинки, фізкультпаузи в ході проведення занять.
- Заняття з фізичного розвитку за розпорядком.
- Гурткова робота
- Забезпечення умов для самостійної рухової активності на протязі перебування дитини в ЗДО .
- Впровадження інноваційних технологій.
- Корекція постави та плоскостопості.
- Ритмічна гімнастика.
- Дихальна гімнастика.
- Профілактика короткозорості.
- Ароматерапія.
- Релаксація.
- Музикотерапія.
- Сміхотерапія.
- Пальчикова гімнастика.
- Фізкультурні свята.
- Фізкультурні розваги.
- Дитячий туризм.
- Консультаційна індивідуальна робота з батьками.
- Психологічний супровід роботи з фізичного виховання.
- Інформаційний матеріал для батьків у приймальних кімнатах.
- Рухливі ігри, за гартувальні процедури.
- Розвиток валеологічних умінь, навичок і потреб.
- Виховання потреби в здоровому способі життя.
- Проведення осінніх і весняних турнірів.
- Гендерна індентефікація та диференціація.
- Створення безпечних умов для фізичного розвитку.
- Виховання у дітей свідомого прийняття правил безпечної поведінки.
- Медико-педагогічн6ий контроль.
- Оформлення розвивального середовища в групах, спортивній залі, на подвір’ї.
- Сезонні забави.
Соціально-педагогічний супровід
- Вивчення соціально-психологічного стану вихованців.
- Створення соціального паспорту ЗДО.
- Здійснення соціально-психологічного патронату.
- Соціальна адаптація дітей в ЗДО.
- Створення бази даних дітей-сиріт, з особливими потребами, важковиховуваних, сімей – багатодітних, малозабезпечених, функціонально-неспроможних.
- Дослідження рівня психосоціальної зрілості дітей.
- Проведення розвивально-виховної роботи з дітьми з метою розвитку успішного спілкування, запобігання конфліктності та агресивності.
- Соціально- педагогічне консультування сімей з метою підвищення рівня їх педагогічної культури.
- Здійснення соціального захисту дітей шляхом організації психолого-педагогічної та правової освіти батьків.
- Використання різних форм освітнього процесу для своєчасного виявлення, підтримки та розвитку природних нахилів, здібностей, обдарованості дітей.
- Надання педагогам та батькам кваліфікованої допомоги з питань розвитку, виховання, навчання та соціальної адаптації дітей.
- Проведення просвітницької роботи в ЗМІ, спрямованої на розуміння проблем сімей, що виховують дітей з особливими потребами, виховання толерантного ставлення до таких дітей.
- Взаємодія зі спеціалістами соціальних служб, районного центру практичної психології та соціальної роботи, органами місцевого самоврядування.
Навчально-освітній процес:
- Методичні посібники.
- Методичні рекомендації, поради.
- Пізнавальна література, енциклопедії.
- Тематичні папки щодо організації навчально-виховного процесу та різних видів діяльності з різних розділів програми.
- Комплекти дидактичних картин різної тематики.
- Комплекти демонстраційного та роздаткового матеріалу з математики, розвитку мови, екології, ОБЖД, тощо.
- Сенсорні посібники.
- Діагностичні матеріали.
Розвивально-ігрове середовище:
- Для ігор з піском.
- Настільні.
- Будівельно-конструктивні.
- Театральні.
- Спортивно-моторні.
- Музичні та інші.
Корекційна робота входить до кожного з підрозділів.
Шляхи і способи реалізації плану:
- Підвищення якості надання освітніх послуг у ЗДО.
- Удосконалення форм та методів роботи, спрямованих на поліпшення соціально-економічних і морально-психологічних умов для розвитку, виховання та навчання дітей ЗДО (ясла-садок) «Веселка».
- Забезпечення педагогів необхідними навчально-методичними посібниками та забезпечення їх фаховими , періодичними виданнями.
- Здійснення заходів щодо збільшення додаткових послуг у ЗДО (по потребі).
Принципи організації навчально-виховного процесу:
Проектування навчально-виховного процесу буде здійснюватись з урахуванням наступних принципів:
Гуманізму та педагогічного оптимізму – ставлення до дитини, як до цінності, визнання її права на вільний розвиток та реалізацію своїх природних здібностей.
Об’єктивності й науковості – розвиток дитини здійснюється за об’єктивними законами, спирається на знання ампліфікаційної специфіки.
Індивідуального та особистісного підходів – спільні, типові для всіх дітей певного віку закони особистісного розвитку виявляються в індивідуальній історії розвитку кожної конкретної дитини.
Активності – розвиток у дошкільному віці самостійності, творчого ставлення до життя і різних видів діяльності, формування у дитини здатності робити власний вибір, приймати рішення.
Ампліфікації – створення педагогами сприятливих умов для природного та поступового розвитку особистості дитини; врахування в освітньо-виховному процесі багатогранної природи дошкільника, його вікових та індивідуальних особливостей.
Наступності й неперервності – використання попереднього досвіду на всіх етапах розвитку.
Єдності розвитку виховання і навчання – збалансованість розвивальних, виховних та навчальних завдань у процесі формування в дитини системи ціннісних ставлень до природи, культури, людей, самої себе.
Основні заходи щодо виконання перспективного плану в закладі дошкільної освіти (ясла-садок) «Веселка» Пантаївської селищної ради на 2021- 2026 роки
№ п\п |
Зміст заходу |
Термін виконання |
Виконавець |
Очікуване фінансування |
1. |
Впроваджувати в практику роботи нетрадиційні методи, альтернативні технології, освітні програми щодо формування здорового способу життя дошкільників. |
2021-2026 |
Директор, вихователі |
Потребує |
2. |
Впроваджувати в практику роботи закладу дошкільної освіти оздоровчих технологій. |
Постійно |
Вихователі |
Потребує |
3. |
Забезпечувати заклад дошкільної освіти науково-методичною літературою з окресленої проблеми. |
Постійно |
Директор |
Потребує |
4. |
Систематично здійснювати медико-педагогічний контроль за фізичним розвитком дітей. |
Постійно |
Директор, старша медична сестра |
Не потребує |
5. |
Організувати проведення з педагогами соціально-педагогічних, психологічних та валеологічних майстер-класів та тренінгів з метою удосконалення здоров’язберігаючого середовища в ЗДО та в родинах вихованців |
2021 -2026 |
Директор, вихователі |
Не потребує |
6. |
Запровадити комплекс заходів щодо попередження травмування та нещасних випадків під час навчально-виховного пронесу |
2021-2026 |
Директор |
Не потребує |
7. |
Контролювати відповідність до санітарно-гігієнічних вимог і норм групових приміщеннь, території ЗДО, спортивного майданчика, приміщення харчоблоку |
Постійно |
Директор, старша медична сестра |
Не потребує |
8. |
Проводити моніторингові спостереження з питань мотиваційного ставлення педагогів до свого здоров'я та здоров'я дітей. |
Щорічно |
Директор |
Не потребує |
10. |
Висвітлювати питання гармонійного розвитку дошкільників на сайті ЗДО (ясла-садок) «Веселка» |
Щорічно |
Директор |
Не потребує |
11. |
Поповнити спортивне обладнання для занять з фізкультури. Забезпечувати косметичний ремонт спортивного майданчика та поповнити його спортивним обладнанням. |
2021-2026 |
Директор |
Потребує |
12. |
Вивчення демографічних показників та освітніх потреб в селищі. |
Постійно |
Директор, вихователі |
Не потребує |
13. |
Забезпечити педагогічних працівників фаховими виданнями:» Дошкільне виховання», « Джміль», «Палітра педагога». |
Щорічно |
Потребує |
|
14. |
Модернізувати просвітницькі центри для батьків по популяризації знань з родинної педагогіки, досвіду забезпечення взаємозв’язку між сім’єю та ЗДО. |
Постійно |
Директор, вихователі |
Потребує |
ПРОБЛЕМИ, НАД ЯКИМИ БУДЕ ПРАЦЮВАТИ
ЗАКЛАД ДОШКІЛЬНОЇ ОСВІТИ (ЯСЛА-САДОК) « ВЕСЕЛКА»
2021 - 2022 |
2022 - 2023 |
2023 - 2024 |
2024 - 2025 |
2025 - 2026 |
1. Фізичне виховання
2. Художньо-естетичний розвиток
3. Розвиток творчого потенціалу педагогів
|
1. Розумове виховання (екологічне)
2. Фізичне виховання
3. Художньо-естетичний розвиток
4. Родинне виховання
|
1. Розумове виховання (мовленнєвий розвиток)
2. Ігрова діяльність
3. Художньо-естетичний розвиток
4. Наступність і перспективність у роботі ДНЗ та початкової школи
|
1. Морально-етичне виховання (правове, громадянське)
2. Ігрова діяльність
3. Художньо-естетичний розвиток
4. Валеологічне виховання |
1. Трудове виховання
2. Морально-етичне виховання (етичне, гендерне)
3. Ігрова діяльність
4. Розумове виховання (економічне) |
ПЕРСПЕКТИВНЕ ПЛАНУВАННЯ ПЕДРАД
НА 2021 – 2026 н.р. ПО ЗАКЛАДУ ДОШКІЛЬНОЇ ОСВІТИ (ЯСЛА-САДОК) « ВЕСЕЛКА»
2021-2022 |
2022-2023 |
2023-2024 |
2024-2025 |
2025-2026 |
1. Новий навчальний рік – нові пріоритети. 2.Удосконалення системи фізкультурно-оздоровчої роботи в ЗДО. 3.Розвиток мовленнєвих та комунікативних вміньдошкільників черезінтеграцію різних видів діяльності. 4.Підсумки навчально-виховної роботи за 2021-2022 н.р.
|
1. Система роботи з екологічного виховання
2. Безпека життєдіяльності малюків
3. Стан роботи з музичного виховання
4. Родинне виховання – пріоритет сьогодення
|
1. Система роботи по мовленнєвому розвитку дошкільників.
2. Стан ігрової діяльності у ДНЗ
3. Система роботи по художньо-естетичному розвитку дошкільників
4. Активна співпраця зі школою – залог успіху дошкільнят.
|
1. Система роботи з правового, громадянського виховання
2. Творчий підхід вихователя в процесі проведення ігрової діяльності
3. Комплексний підхід до проблеми розвитку творчих здібностей
4. Система роботи з валеологічного виховання
|
1. Система роботи з трудового виховання
2. Стан роботи з етичного та гендерного виховання
3. Навчання через гру |
Перспективне планування контролю
за освітньо-виховною роботою на 2021 – 2026 роки
Рік |
Тематичний контроль |
Комплексний контроль |
||
|
тема |
група |
тема |
група |
2021 – 2022 |
1.Фізкультурно-оздоровча робота 2. Інтелектуальний розвиток 3. Родинне виховання |
Всі групи
Старші групи
Всі групи |
1. Організація життєдіяльності дітей відповідно до програми «Українське дошкілля» 2. Організація життєдіяльності дітей відповідно до Програми «Українське дошкілля» |
Молодші групи
ясельні групи |
2022 – 2023 |
1. Екологічне виховання 2. Безпека життєдіяльності 3. Родинне виховання |
Всі групи
Всі групи
Всі групи |
1.Готовність дітей до навчання у школі 2. Якість знань дітей середніх груп. |
Старші групи Середні групи |
2023– 2024 |
1. Мовленнєвий розвиток 2. Патріотичне виховання 3. Худ.-естет. розвиток (музичне виховання) |
Молодші, середні, старші групи Всі групи |
1. Якість знань дітей молодших груп. 2. Робота керівника гуртка. |
Молодші групи Середні-старші групи |
2024– 2025 |
1. Правове виховання
2. Зображувальна діяльність
3. Фізичне виховання |
Старші групи
Всі групи
Всі групи |
1. Засвоєння основних показників компетентності програми молодшої групи
2. Організація життєдіяльності дітей відповідно до Програми «Українське дошкілля» |
Молодші групи
Старші групи |
2025 - 2026 |
1. Трудове виховання 2. Етичне, гендерне виховання |
Всі групи
Всі групи |
1. Готовність дітей до навчання у школі 2. Робота психолога |
Старші групи |
ПРОГНОЗОВАНА МЕРЕЖА
НА 2021 – 2026 РОКИ
Групи |
2021 |
2022 |
2023 |
2024 |
2025 |
2026 |
Ясельна
|
1-15 |
1-15 |
1-15 |
1-15 |
1-15 |
1-15 |
Молодша
|
1-20 |
1-20 |
1-20 |
1-20 |
1-20 |
1-20 |
Середня
|
1-20 |
1-20 |
1-20 |
1-20 |
1-20 |
1-20 |
Старша
|
1-25 |
1-25 |
1-25 |
1-25 |
1-25 |
1-25 |
Всього
|
80 |
80 |
80 |
80 |
80 |
80 |